ul. Kosmonautów 78, 20-538 Lublin

tel. 81 466 55 72

Terapia zajęciowa

Terapia zajęciowa prowadzona jest indywidualnie oraz grupowo. W Domu jest jedna duża pracownia terapii zajęciowej, kuchnia do dyspozycji Mieszkańców (I piętro) oraz pokoje dzienne, gdzie Pensjonariusze spędzają wolny czas i przyjmują swoich gości. Mieszkańcy mają stały kontakt z psychologiem, a także mogą korzystać z terapii logopedycznej. W ramach plastykoterapii wykonujemy okolicznościowe dekoracje, kartki świąteczne, ozdabiamy przedmioty codziennego użytku różnymi technikami min. decoupage, robimy wyklejanki, gazetki itp.

Rehabilitacja

Rehabilitacja w Domach Pomocy Społecznej co do zasady ma charakter podtrzymujący i jak to wynika z zasady ciągłości w ramach Polskiej Koncepcji Rehabilitacji jest nastawiona na podtrzymanie wypracowanego we wcześniejszych etapach stanu funkcjonalnego (rehabilitacja szpitalna, poszpitalna, ośrodki czy placówki rehabilitacyjne).Nasza placówka jako Dom Pomocy Społecznej dla Osób Niepełnosprawnych Fizycznie wyposażona jest w sprzęt rehabilitacyjny, którego nie mają inne DPS-y. Umożliwia to osiąganie rezultatów wykraczających poza obszar podtrzymujący. Podopieczni, trafiający do nas w staniach znacznej niepełnosprawności z niską oceną samodzielności dzięki systematycznej rehabilitacji oraz bogatemu wyposażeniu często odzyskują sprawność pozwalającą samodzielnie wykonywać podstawowe czynności dnia codziennego, a nawet wracają do niemal pewnej sprawności.W przeciwieństwie do placówek rehabilitacyjnych, w których czynności fizjoterapeutyczne ograniczają się do ściśle ustalonych działań i norm czasowych (czas ćwiczeń, zabiegów itp..) – nasi podopieczni mają możliwość korzystania z rehabilitacji tak długo i często jak chcą, odciążając w ten sposób personel opiekuńczo-pielęgnacyjny w zajmowaniu się mieszkańcem. Takie współdziałanie zespołów również jest spójne z Polską Koncepcją Rehabilitacji.Głównym działaniem w ramach fizjoterapii jest kinezyterapia – terapia ruchem. To ruch bez względu na to czy jest prowadzony biernie czy czynnie – jest kluczowy dla funkcjonowania wszystkich układów. Kinezyterapia wspomagana jest przez masaż realizowany przez wykfalifikowanego technika masażystę wyposażonego w odpowiedni sprzęt w gabinecie masażu oraz fizykoterapię wykorzystującą czynniki fizykalne o różnym działaniu terapeutycznym.

Hortiterapia

Hortiterapia to inaczej ogrodolecznictwo, terapia ogrodnicza. Jest to metoda terapii zajęciowej która wykorzystuje kontakt z roślinami i pracę w ogrodzie w celu poprawy zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Jest to sposób na spędzenie wolnego czasu, relaks, zmniejszenie stresu, poprawę samopoczucia. Poprzez planowanie wyglądu przyszłego ogródka rozwija się kreatywność, a przez wskazywanie pozytywnych efektów wykonanej pracy zwiększa się poczucie własnej wartości u Mieszkańców Domu.

W naszych ogródkowych przestrzeniach mamy zarówno części warzywne jak i kwiatowe.

Pierwsza podwyższana skrzynia na warzywa powstała wiosną 2017 roku. Z powodzeniem uprawialiśmy w niej ogórki, pomidory, pomidorki koktajlowe, różne rodzaje sałat, rzodkiewkę, marchewkę, buraki ćwikłowe, pietruszkę, szczypiorek, ziemniaki, cukinię…

Zebrane plony wykorzystujemy na zajęciach kulinarnych robiąc przetwory z ogórków, pyszne kanapki z sałatą i rzodkiewką, placki ziemniaczane, frytki czy nawet zupy.
Obok skrzyni z warzywami stoją mobilne skrzynie na kółkach, w których hodujemy zioła. Nasza kuchnia chętnie z nich korzysta.

Części kwiatowych mamy zdecydowanie więcej. Są to zarówno skalniaki, rabatki kwiatowe oraz wiele donic i gazonów rozmieszczonych w różnych częściach terenu wokół Domu. Wczesną wiosną zakwitają żonkile, hiacynty, tulipany, ciemiernik i floks szydlasty. Po nich kwiatami obsypują się przepięknie pachnące piwonie, spośród liści wyłaniają się urocze dzwoneczki konwalii. Następnie żurawki, rododendrony, rojniki, lilie, róże, lawendy i wiele, wiele innych… To wszystko sprawia, że Mieszkańcy chętnie spędzają czas w ogrodzie.

Mała Galeria

Mała Galeria to przestrzeń, która w założeniu ma pełnić funkcję galerii sztuki ale jest to także miejsce spotkań z zaproszonymi gośćmi, prezentacji, szkoleń czy zabaw integracyjnych. W Małej Galerii prezentowane są prace plastyczne naszych Mieszkańców, uznanych twórców czy kolekcjonerów oraz wystawy fotograficzne. Odbywają się tu także koncerty z cyklu Poranki Muzyczne czy spotkania okolicznościowe. Mała Galeria została powołana do życia w 2015 roku.